乐动体育开户

جستجو در مقالات منتشر شده


61 نتیجه برای موضوع مقاله: ایمنی

ایرج محمدفام، امیر شکوهی پور، علیرضا زمان پرور،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: 乐动体育开户امروزه زندگی بدون آتش برای انسان‌ها امکان‌پذیر نیست. بااین‌وجود آتش می‌تواند در مدت‌زمان کوتاه تمام سرمایه و هستی را تخریب کند. یکی از انواع مهم آتش‌سوزی‌ها، آتش‌سوزی‌های عمدی است. این نوع آتش‌سوزی‌ها طی سال‌های اخیر به یکی از معضلات شرکت‌های بیمه، آتش‌نشانی، صنایع، دولت­ها و به‌طورکلی کسب‌وکار مبدل شده است. هدف این مطالعه ارائه چهارچوبی برای ارزیابی ریسک آتش‌سوزی‌های عمدی است.

  روش بررسی: 乐动体育开户در مطالعه حاضر برای طراحی چهارچوب مناسب برای ارزیابی آتش‌سوزی‌های عمدی، از دو مدل تجزیه تحلیل و مدیریت ریسک برای حفاظت از دارایی‌های بحرانی و تجزیه تحلیل آسیب‌پذیری امنیتی استفاده شد. چهارچوب در یک شرکت خودروسازی آزمون و تصدیق گردید.

  یافته‌ها: چهارچوب طراحی‌شده شامل پنج مرحله اصلی تهیه فهرست دارایی‌ها و تفکیک آن‌ها بر اساس اهمیتشان، ارزیابی احتمال حمله، ارزیابی احتمال آسیب‌پذیری، ارزیابی ریسک و طراحی، اجرا و بررسی اثربخشی اقدامات اصلاحی/ پیشگیرانه بود. با پیاده‌سازی الگو در یک شرکت خودروسازی 30 سناریوی مختلف برای وقوع آتش‌سوزی‌های عمدی شناسایی و ریسک سناریوهای تعریف‌شده به‌صورت کمی برآورد شد. اصلی‌ترین انگیزه‌های تهدید شناسایی‌شده تلافی اقدامات تنبیهی و بیشترین تهدیدکنندگان گروه‌های خودی بودند.

نتیجه‌گیری: مقایسه مشخصات الگوی پیشنهادی با هفت الگوی مرتبط نشان‌دهنده جامعیت الگوی پیشنهادی بود. تدوین و گسترش استانداردهای ایمنی و امنیتی و ایجاد بانک‌های اطلاعات امنیتی صنایع کشور در یک مرکز جمع­آوری و پردازش اطلاعات جهت کاهش خطرات امنیتی سازمان ازجمله ریسک آتش‌سوزی‌های عمدی از مهم­ترین پیشنهاد‌های ارائه‌شده بود.


رستم گلمحمدی، ایرج محمدفام، مسعود شفیعی مطلق، ابراهیم درویشی، اکرم مرتضایی، فائزه عزیزیان،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: آزمایشگاه‌های مراکز آموزشی نظیر دانشگاه‌ها به دلیل دارا بودن انواع گوناگونی از مواد و تجهیزات دارای ریسک بالایی به لحاظ حریق می‌باشند. هدف مطالعه حاضر ارائه طرح بهبود ایمنی حریق در آزمایشگاه ‎ های یک واحد آموزش دانشگاهی مبتنی بر طراحی سامانه کشف، اعلام و اطفاء حریق خودکار بوده است.

  روش بررسی: 乐动体育开户در مطالعه توصیفی- تحلیلی کاربردی حاضر ارزیابی ریسک حریق با استفاده از روش ارزیابی ریسک ارتش ایالات‌متحده آمریکا ( MIL-STD-882 ) صورت گرفت. برای کلیه آزمایشگاه‌ها سامانه کشف و اعلام حریق طراحی گردید و سپس یک سامانه اطفاء حریق ثابت خودکار طراحی گردید.

  یافته‌ها: 乐动体育开户بر اساس نتایج این مطالعه آزمایشگاه‌های شیمی آب و فاضلاب (25/81) و عوامل فیزیکی (5/62) به ترتیب بیشترین و کمترین درصد ریسک حریق را دارا بودند. بر طبق محاسبات و با در نظر گرفتن عوامل فنی، سامانه کشف مبتنی بر کاشف‌های دودی فتوالکتریک و حرارتی نرخ افزایشی و سامانه خاموش‌کننده بر مبنای CO2 در این مکان‌ها طراحی گردید.

  نتیجه‌گیری: با توجه به بالا بودن ریسک‌ حریق در آزمایشگاه‌ها و ویژگی‌های خاص این واحدها بهترین راهکار کنترلی حفاظت در برابر حریق طراحی و به‌کارگیری سامانه کشف، اعلام و اطفا، حریق خودکار بود که مناسب‌ترین روش اطفاء حریق برای چنین مکان‌هایی سامانه مبتنی بر ماده خاموش‌کننده دی‌اکسید کربن ( CO2 ) است.


مصطفی میرزایی علی‌آبادی، قاسم نادری، سید جمال‌الدین شاه طاهری، عباس رحیمی فروشانی، مهدی جهانگیری،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: مواجهه پوستی کارگران با مواد شیمیایی می‌تواند منجر به اختلالات و بیماری‌های شغلی ازجمله بیماری‌های پوستی و مسمومیت گردد. این مطالعه باهدف بررسی ویژگی‌های نفوذپذیری نانو کامپوزیت XNBR - نانو خاک رس به عنوان یک ماده جدید جهت ساخت دستکش‌های حفاظتی برای کارگران انجام شد.

روش­ بررسی: 乐动体育开户در این مطالعه ابتدا دستکش‌های نانو کامپوزیتی در غلظت‌های 0، 3، 6 و9 قسمت از نانو خاک رس به ازای هر 100 قسمت از لاستیک تهیه شد و سپس با استفاده از آزمون تورم ویژگی‌های نفوذپذیری دو حلال اتیل استات و تتراکلریدکربن در دستکش‌ها تعیین گردید.

یافته‌ها: نتایج نشان داد مکانیسم جذب این دو حلال در نمونه‌های این نانو کامپوزیت فیکین بوده و ضریب نفوذپذیری اتیل استات در نمونه‌های نانو کامپوزیت بیشتر از تتراکلریدکربن است. همچنین اضافه کردن نانو خاک رس به پلیمر XNBR ضریب نفوذ را نسبت به ضریب حلالیت بیشتر کاهش می‌دهد و متفاوت‌ترین میزان کاهش ضریب نفوذپذیری در نمونه نانو کامپوزیتی XNBR3 به دست آمد.

نتیجه­گیری: 乐动体育开户نتایج این مطالعه، استفاده از این فن‌آوری را در ساخت دستکش‌های حفاظتی جهت حفاظت مؤثر در مواجهه پوستی را تأیید نمود.


علی کریمی، حمیدرضا جمشیدی سلوکلویی، سمیرا اسلامی زاد،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: هدف از ارزیابی ریسک مواد شیمیایی، تشخیص و تعیین مقدار ریسک ناشی از کاربرد یک ماده شیمیایی زیان آور می باشد.این مطالعه با هدف طراحی یک ابزار کاربردی در جهت سهولت انجام ارزیابی ریسک مواد شیمیایی انجام شده است.

 روش بررسی: 乐动体育开户نرم افزار پیشنهادی در این مطالعه، برگرفته از روشی می­باشد که دپارتمان بهداشت شغلی در وزارت نیروی انسانی مالزی، به منظور ارزیابی میزان مواجهه شغلی کارگران با مواد شیمیایی ارائه نموده است . در این مطالعه با انجام برخی اصلاحات به صورت مجموعه عملیاتی در محیط ویژوال بیسیک برنامه رایانه ای آن نگارش و نرم افزار تحت عنوان SQCRA طراحی گردید. نرم افزار طراحی شده به منظور ارزیابی ریسک مواجهه بهداشتی در شرکت روغن نباتی نرگس شیراز مورد استفاده قرار گرفت.

 نتایج: نتایج حاصل از نرم افزار نشان داد سطح ریسک بدست آمده از مواد اسید سولفوریک، اسید فسفریک، سولفات آلومینیوم، کاتالیت نیکل و اسید استیک مورد استفاده به عنوان مواد اولیه در شرکت روغن نباتی نرگس شیرازبه ترتیب 4/2، 84/2، 3/2، 5/3 و 66/2 تعیین گردید. علاوه براین رتبه ریسک و اقدامات پیشنهادی برای هر کدام از مواد مورد بررسی تعیین شد.

 نتیجه گیری 乐动体育开户: نرم افزار طراحی شده سطح ریسک مواجهه بهداشتی را با استفاده از درجه خطر و درجه مواجهه در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به فرمول و ماتریس ریسک محاسبه می کند. پس از تعیین رتبه ریسک، اقدامات پیشنهادی برای کاهش مواجهه شغلی را نیز ارائه می دهد.


احمد سلطان زاده، ایرج محمدفام، عباس مقیم بیگی، مهدی اکبر زاده،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: شناسایی عوامل موثر در ایجاد حوادث شغلی یک موضوع مهم در پیشگیری از بروز آن است. مطالعه حاضر با هدف شناسایی و تحلیل حوادث ناتوان‌کننده در صنعت ساخت‌وساز طی دوره دو ساله در سال‌های90-89 انجام شده است.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی داده‌های مطالعه شامل اطلاعات مربوط به حوادث ناتوان‌کننده‌ای بود که طی دو سال رخ داده بود. جمع‌آوری داده‌ها طبق گزارش حوادث شغلی موجود در سطح کشور انجام گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 16 انجام گرفت. سطح معنی‌داری آماری 0/05 در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: 乐动体育开户میانگین سنی و سابقه کار افراد حادثه‌دیده به ترتیب 6/95±27/95 و 2±2/34 سال بود. بیشترین آسیب‌های واردشده به افراد مربوط به دست (4/35%)، پا (3/28%) و ستون فقرات (4/20%) بود. بیشترین نوع حوادث منجر به ناتوانی مربوط به لیز خوردن و افتادن (1/26%)، پرتاب اشیاء (7/21%)، سقوط (6/18%)، سایش (8/16%) و تصادف (4/16%) بود. علاوه بر این، بیشترین علل بروز حوادث به ترتیب مربوط به عدم رعایت نظم (3/97%)، عدم آموزش مناسب (8/85%)، عدم به‌کارگیری وسایل حفاظت فردی (0/73%)، اعمال ناایمن (3/63%)، شرایط ناایمن (3/32%) و تجهیزات کار (6/22%) است.

نتیجه­ گیری: تجزیه و تحلیل علل بروز حوادث ناتوان‌کننده در صنعت ساخت‌وساز نشان می‌دهد که عوامل مهم در بروز این حوادث عدم رعایت نظم، عدم آموزش مناسب، عدم به‌کارگیری وسایل حفاظت فردی، اعمال و شرایط ناایمن و تجهیزات کار است.


فاطمه خسروی راد، اسماعیل زارعی، ایرج محمد فام، اسماعیل شجاع،
دوره 1، شماره 3 - ( 9-1393 )
چکیده

  زمینه وهدف: 乐动体育开户جهت کنترل و پیشگیری از حوادث توجه به علل ریشه‌ای وقوع حوادث بسیار حائز اهمیت است. ریسک ایمنی واحدی فرآیندی واقع شده در کلان شهر‌ها بایستی همواره تحت کنترل و مطابق با معیارهای پذیرش ریسک جامعه باشد. در همین راستا، مطالعه حاضر با هدف شناسایی نقص‌های عملکردی و تحلیل علل ریشه‌ای و پیامدهای نهایی ناشی از انتشار گاز در ایستگاه‌های تقلیل فشار شهری انجام گرفت.

  روش­ بررسی: 乐动体育开户نخست با بکارگیری همزمان دو روش آنالیز خطرات عملکردی ( FuHA ) و حالات شکست و تجزیه و تحلیل اثرات آن ( FMEA ) شناسایی محل‌های وقوع شکست به همراه آنالیز کیفی ریسک آن‌ها انجام گرفت. جهت شناسایی و تجزیه و تحلیل علل وقوع حادثه از روش آنالیز پاپیونی) Tie (Bow استفاده گردید.

  یافته‌ها: احتمال وقوع رویداد اصلی مورد نظر (نشت گاز سنسینگ) ، برابر71/0و نرخ وقوع آن 24/1 در سال است. رفتارهای ناایمن (36/0= FP و 446/0= ) بیش‌ترین و علل مکانیکی (133/0= FP و 142/0= ) کمترین سهم در وقوع رویداد اصلی داشتند. در بین پیامدهای نهایی شناسایی شده، انفجار ابر بخار ( VCE ) دارای بیش‌ترین احتمال وقوع (216/0= FP ) و نرخ وقوع(243/0= ) بود.

نتیجه­گیری: 乐动体育开户پیشگیری از وقوع علل ریشه‌ای و توجه به علل انسانی سهم قابل‌توجهی در کنترل حوادث واحدهای فرآیندی دارد. در روش ترکیبی مورد استفاده در این مطالعه، در صورتی‌که نقش موانع در برابر وقوع علل ریشه‌ای و پیامدهای نهایی در نظر گرفته شود، می‌تواند یک روش مناسب برای شناسایی علل ریشه­ای و کنترل مخاطرات فرآیندی ‌باشد .


ابوالفضل برخورداری، علی دهقانی، علی کیانفر، شهرام محمودی، فاطمه امینی فرد،
دوره 1، شماره 4 - ( 12-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: 乐动体育开户کیفیت و اثر بخشی سیستم های ایمنی، عامل حیاتی و مهم در تحقق اهداف آنها است. در مطالعه حاضر با بهره گیری از ساختار مدل های مختلف و روزآمد در حوزه ی ایمنی، روشی برای ارزیابی عملکرد سیستم مدیریت ایمنی با استفاده از شاخص های فعال (آینده نگر) پیشنهاد و در یک صنعت منتخب مورد آزمون قرار گرفت.

 روش بررسی: این مطالعه از نوع توصیفی- مقطعی می باشد. شاخص های مورد مطالعه از نوع فعال و شامل نرخ رفتارهای نا ایمن، جو ایمنی، استعداد حادثه پذیری و نرخ وقوع شبه حوادث می باشند. تعداد 1473 پرسشنامه ی جو ایمنی و 543 مورد استعداد حادثه پذیری تکمیل شد.

 نتایج: حداقل و حداکثر نمره جو ایمنی به ترتیب 88/56 و 2/58، حداقل نمره استعداد حادثه پذیری 2/98 و حداکثر 7/140 بدست آمد. بیشترین تعداد شبه حوادث 408 و کمترین 196 بود. بیشترین نرخ رفتارهای نا ایمن 8/43 درصد و کمترین 2/27 درصد محاسبه شد. در حیطه های نه گانه جو ایمنی نیز حیطه هشتم (درک پرسنل از ریسک) با نمره 07/4 کمترین نمره و حیطه چهارم (قوانین و مقررات ایمنی) با نمره 05/8 بیشترین نمره را داشتند. بر اساس نظرات خبرگان شاخص نرخ رفتارهای نا ایمن بیشترین اهمیت و شاخص نرخ بروز شبه حوادث کمترین اهمیت را در ارزیابی عملکرد ایمنی دارد.

 نتیجه گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان می دهد که رویکرد استفاده از شاخص های عملکردی فعال (آینده نگر) می تواند به عنوان ابزاری مناسب در جهت ارزیابی عملکرد ایمنی سازمان ها موثر واقع شود.


امید کلات پور، شیرین بخشی نیا،
دوره 1، شماره 4 - ( 12-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: اجرای اثربخش یک مانور تمرینی شرایط اضطراری نیازمند طرحریزی مناسب است. طرحریزی مانورها در غالب تهیه سناریو انجام می شوند. علیرغم برگزاری مانورهای فراوان در صنایع و همچنین جامعه، الگوی واحدی برای تهیه این سناریوها وجود ندارد. هدف این مقاله، ارایه الگویی جهت تدوین سناریو اضطراری بر اساس رویکرد دانش بدنه مدیریت پروژه ( PMBOK ) می باشد.

 روش بررسی: ده اصل ارایه شده در الگوی PMBOK و زیر ساختارهای آنها مورد تجزیه تحلیل قرار گرفت. مواردی که در طراحی سناریو کاربردی در دو بخش فرایندهای ساختاری و اجرایی جداسازی شدند. سپس این فرایندها با معادل های کاربردی در سناریونویسی برگردان شده و نهایتا یک الگو جهت تدوین سناریوهای تمرینی شرایط اضطراری پیشنهاد شد.

 نتایج: 乐动体育开户روش پیشنهادی در ده فرایند تهیه شد. اجرای مرحله به مرحله این فرایندها به تهیه یک سناریو کمک می کند. در مقایسه با دو الگوی بین المللی موجود در این زمینه، روش ارایه شده در برخی از موارد دارای ویژگی های اختصاصی بود. مدیریت کیفیت مانور، مدیریت هزینه ها و مدیریت زمان مانور از جمله این موارد بودند. بطور کلی این الگو، علاوه بر دارا بودن سایر مولفه ها در موارد مورد اشاره جزییات بیشتری ارایه می دهد.

 نتیجه گیری 乐动体育开户: با استفاده از رویکرد دانش بدنه مدیریت پروژه می توان یک الگوی استاندارد جهت تهیه یک سناریوی نوعی ارایه داد.


غلامحسین کرمی، مسعود بیژنی، عماد سلامت،
دوره 1، شماره 4 - ( 12-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: توسعه ماشین آلات کشاورزی همزمان با رشد این بخش، سلامت و ایمنی کشاورزان و سایر افراد حاضر در مزارع را تهدید می‌کند. آموزش ایمنی نقش مهمی در کاهش مصدومیت‌های شغلی کشاورزان و کابران ماشین‌های کشاورزی دارد. هدف مطالعه‌ حاضر بررسی دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بود.

 روش‌ بررسی: حجم نمونه‌ی آماری پژوهش 230 نفر بود که از جامعه‌ی آماری 493 نفری کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام به روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی تصادفی متناسب انتخاب گردیدند. ابزار پژوهش پرسشنامه‌ای بود که روایی آن را جمعی از صاحب نظران و اساتید مجرب تأیید کردند و پایایی آن نیز از طریق آزمون کرونباخ آلفا محاسبه شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS19 و آزمون‌ مقایسه‌ میانگین‌ها تجزیه و تحلیل شد.

 یافته‌ها: دانش ایمنی کارشناسان با میانگین کل 73/3 از 5 و انحراف معیار 41/1 در سطح مناسبی بود و 22/72 درصد پاسخگویان از این نظر در سطح "متوسط" ارزیابی شدند. همچنین بین دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بر اساس سطح تحصیلات و داشتن سابقه حادثه در محیط کار تفاوت معنی‌داری وجود داشت. اما شرکت در دوره آموزش ایمنی و شاهد بودن حوادث کار رابطه معنی‌داری با دانش ایمنی نداشت.

 نتیجه‌گیری: با توجه نقش آموزش در ارتقای ایمنی کشاورزان و کم‌توجهی مدیران بخش کشاورزی و نظام سلامت به بهداشت کار و ایمنی در مزارع، ضرورت دارد دوره‌های آموزش ایمنی بطور گسترده و با کیفیت مناسب برای کارشناسان برگزار شده و آن‌ها را برای شرکت در برنامه ترویج "کشاورزی ایمن" توانمند و مهیا نمود.


مصطفی میرزایی علی آبادی، ایرج محمد فام، صفورا کریمی،
دوره 2، شماره 1 - ( 3-1394 )
چکیده

  زمینه و هدف 乐动体育开户: خطاهای انسانی نقش قابل ملاحظه‌ای را در بروز حوادث صنعتی دارند. یکی از عملیات های مهم مستعد خطای انسانی در معادن، عملیات آتش باری می باشد. به همین منظور هدف از این مطالعه شناسایی و ارزیابی ریسک خطاهای انسانی درعملیات آتش باری یک معدن سنگ آهن می باشد.

  روش بررسی 乐动体育开户: مطالعه ی حاضر، مطالعه مورد پژوهی از نوع پژوهش کیفی می باشد که به منظور شناسایی و ارزیابی خطای انسانی شغل آتش باری در یک معدن انجام شد. با مشاهده مستقیم فعالیت ها و اسناد، زیروظایفی انتخاب و با روش تجزیه و تحلیل سلسه مراتبی، وظایف شغلی تحلیل شدند و نتایج در قالب چارت های وظایف شغلی ارایه گردید. انواع خطاهای انسانی ممکن در مراحل کاری وظایف، شناسایی شده و با روش نظام یافته پیش بینی وکاهش خطای انسانی SHERPA بررسی شدند. در پایان راهکار های کنترلی مناسب برای کاهش ریسک خطا ها ارائه شد.

  یافته ها : نتایج نشان داد از مجموع 42 خطای مورد شناسایی، 11/0 ریسک غیر قابل قبول، 42/0 نامطلوب، 4/0 قابل قبول ولی نیازمند تجدید نظر و 04/0 قابل قبول و بدون نیاز به تجدید نظر پیش بینی شده اند . علاوه براین خطاها شامل 55 درصد خطای عملی، 14 درصد خطای بازیابی، 21 درصد خطای چک کردن، 6 درصد خطای گزینش و 6/1 درصد خطای ارتباطی می باشد.

  نتیجه گیری : بیشترین درصد خطاها از نوع عملکردی و کمترین درصد خطاها از نوع ارتباطی بود. برای کاهش وقوع هر خطای شناسایی شده و محدود کردن پیامدهای ناشی از آن ها، اقدامات کنترلی مناسب در قالب طراحی فهرست بازبینی، نظارت، استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب، آموزش و تصویب قوانین و دستورالعمل ها مفید و موثر می باشد.


محمد خندان، علیرضا کوهپایی،
دوره 2، شماره 3 - ( 9-1394 )
چکیده

زمینه و هدف: سلامت جسمی و روانی کارگران یکی از فاکتورهای مهم موثر بر نحوه عملکرد شغلی آنان است. تعداد حوادث شغلی منجر به فوت نیز در کشور ما بالاست. ارزیابی و کنترل عوامل موثر در بروز حوادث و همچنین نحوه ارتباط آن با رفتار و سلامت روان افراد بسیار حیاتی است. این تحقیق با هدف بررسی ارتباط میان سلامت روان با رفتارهای ایمنی، حوادث شغلی و متغیرهای دموگرافیک در یک صنعت چاپ و نشر در یکی از استان­های مرکزی ایران و در سال 1393 اجرا گردید.

روش بررسی: مطالعه توصیفی-تحلیلی و مقطعی حاضر میان تمام پرسنل عملیاتی شرکت (98 نفر) صورت پذیرفت. ابزارهای مورد استفاده پرسش­نامه محقق ساخته دموگرافیک، پرسش­نامه سلامت GHQ28 به­همراه چک­لیست رفتاری و حوادث خود گزارش شده بوده­اند. داده­های حاصل با استفاده از آزمون­های تی­مستقل، تحلیل واریانس یک­طرفه و همبستگی پیرسون، به­کمک نرم­افزار SPSS ویراست بیست مورد آنالیز قرار گرفتند.

یافته ها: پاسخ­دهندگان همگی مذکر و با متوسط سن 79/41 و انحراف استاندارد 77/6 سال بودند که در گستره 5-0 دچار حادثه شده بودند. 75/80% از 800 رفتار مشاهده شده ایمن بود. میانگین نمره سلامت عمومی 38/50 (39/10±) بوده و تمام کارگران نمره­ای بیش از نقطه برش (23) داشتند. ارتباط بین سلامت روان با رفتارهای ایمنی معنی­دار نبود(05/0p>) و سطح معنی­داری آن با حوادث نیز 08/0 گزارش گردید.

نتیجه گیری: پرسنل به­لحاظ سلامت روان در شرایط نامطلوب قرار دارند. هر چند شرایط از نظر حوادث و رفتارهای ناایمن در وضعیت هشدار نیست، اما می­توان با به­کارگیری مدل ABC (فعال­کننده­ها-رفتارها-پیامدها) رفتار کارکنان را بیش از پیش ارتقا بخشید و از تعداد حوادث کاست. 


محمد کمائی، سید شمس الدین علیزاده، عبدالرحمن کشوری، زینب خیرخواه، پریسا مشعشعی،
دوره 2، شماره 3 - ( 9-1394 )
چکیده

زمینه و هدف:乐动体育开户 مخازن ذخیره سازی نفت یکی از مهمترین تأسیسات صنعتی است که همواره در معرض ریسک انتشار مواد سمی، آتش سوزی و انفجار می باشد که در این میان آتش سوزی رایج ترین و انفجار به جهت میزان مرگ و میری که به دنبال دارد، مهمترین ریسک برای مخازن است. مطالعه حاضر اثرات ناشی از آتش سوزی مخزن میعانات گازی را مدل سازی و بررسی نموده و سطوح اضطرار را بر اساس تعاریف مرکز ایمنی فرآیندهای شیمیایی مشخص کرده و الگوی بهینه ای از واکنش سریع جهت کنترل شرایط اضطراری فراهم می کند.

روش بررسی: در این مقاله با استفاده از روش مطالعه عملیات و خطر، رهایش و نشتی از مخزن سقف شناور میعانات گازی بررسی شد و سپس با توجه به شدت گسترش حریق و مقدار تشعشعات حاصله از آن با نرم افزار تجزیه و تحلیل خطرات فرآیندی نقاط خطر و حریم ایمن تعیین و بر اساس استاندارد موسسه CCPS سطح اضطرار مشخص گردید و راهکارهای کنترلی ارائه شد.

یافته ها:乐动体育开户 از آنجا که مدل سازی با حداکثر ظرفیت مخزن و متوسط شرایط آب هوایی در فصول گرم و سرد سال انجام شد، نتایج حاصل بیانگر آن بود که حریم ایمن بر اساس میزان تشعشعات 4 کیلو وات بر متر مربع در نشتی و تخلیه ناگهانی مخزن میعانات گازی به ترتیب 60 متر و 140 متر می باشد.

نتیجه گیری: با توجه به شرایط موجود طرحی جهت مدیریت شرایط اضطراری به طور کامل ارائه شد و پیشنهادات کاربردی جهت افزایش ضریب اطمینان و هماهنگی ارائه گردید. 


محمد حاجی اکبری، ایرج محمد فام، محمد عمید، مصطفی میرزایی علی آبادی،
دوره 2، شماره 3 - ( 9-1394 )
چکیده

زمینه و هدف:乐动体育开户 خطای انسانی یکی از دلایل اصلی بروز حوادث می‌باشد. با توجه به غیرقابل‌اعتماد بودن عنصر انسانی در سیستم های ایمنی و همچنین ماهیت بحرانی عملیات مین زدایی، مطالعه حاضر باهدف شناسایی، ارزیابی و مدیریت خطاهای انسانی در عملیات مین زدایی صورت گرفت.

روش بررسی: این پژوهش در میان کارکنان مین زدایی یکی از کارگاه­های مین زدایی در مناطق جنگی غرب کشور انجام گرفت. پس از آشنایی با روش­ها و ابزارهای عملیات پاک‌سازی میادین مین و همچنین دستورالعمل­های مرتبط با آن، وظایف شغلی مورد مطالعه با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی شغل تحلیل گردید. برای شناسایی و ارزیابی از تکنیک تحلیل رویداد انسانی (ATHEANA) استفاده شد.

یافته ها:乐动体育开户 عملیات مین زدایی از چهار وظیفه اصلی شناسایی عمومی، شناسایی فنی، کندو کاو و خنثی‌سازی تشکیل شده است. چهار دلیل اصلی حوادث در این عملیات، عبور از روی مین، جا ماندن مین، خطا در خنثی‌سازی و انفجار محیطی برای انفجار مین شناسایی شد. احتمال کل خطای انسانی در عملیات پاک‌سازی معادل 010/0 محاسبه گردید.

نتیجه گیری乐动体育开户: مهم‌ترین عوامل ایجادکننده خطای انسانی در عملیات مین زدایی شامل تجهیزات حفاظت فردی نامتناسب، ویژگی‌های شخصیتی افراد و همچنین زمان در دسترس ناکافی اشاره کرد. به منظور کاهش احتمال خطای انسانی عملیات مین زدایی، می­بایست به کاهش عوامل ذکرشده پرداخته شود. 


آرش قاسمی، فریده عتابی، فریده گلبابایی،
دوره 2، شماره 3 - ( 9-1394 )
چکیده

زمینه و هدف: حوادث شغلی ممکن است در هر نوع فعالیتی رخ دهند. یکی از فازهای کاری با ریسک بالای بروز حوادث شغلی، انجام فعالیت­های غیر روزمره نظیر عملیات تعمیر و نگهداری است. علیرغم وجود سیستم­های صدور پروانه کار یا مجوز کار جهت کنترل خطرات فعالیت‌های غیر روزمره، آمار بالای حوادث در زمان این فعالیت نشان‌دهنده عدم کفایت این سیستم­ها است. بخش اصلی ناکارآمدی سیستم­های پروانه کار به خطاهای انسانی بازمی‌گردد. بنابراین لازم است خطاهای محتمل در فرایند صدور پروانه کار به خوبی شناسایی و کنترل شوند.

روش بررسی: در این مطالعه با استفاده از روش SHERPA乐动体育开户 خطاهای احتمالی چهار نوع پروانه کار شناسایی شدند. سپس تیمی متشکل از کارشناسان 25500 پروانه کار صادرشده در یک بازه زمانی حدوداً یک ساله در یک صنعت پتروشیمی را مورد بررسی قرار داده و بیش‌ترین تعداد خطاها و نوع آن‌ها شناسایی شدند.

یافته ها:乐动体育开户 پروانه کارهای حفاری و ورود به محیط‌های محصور دارای بیش‌ترین خطا بودند. پروانه کارهای حفاری به تنهایی 5/28 درصد همه خطاها را به خود اختصاص دادند. پر تکرارترین خطاها هم از نوع عملکردی یا اجرا بودند. برای هر چهار نوع پروانه کار، حدود 40 درصد خطاها از نوع خطاهای اجرایی بودند.

نتیجه گیری乐动体育开户: یافته‌های ای مطالعه می­تواند نشان‌دهنده ضعف در آموزش عملی سیستم صدور پروانه کار باشد. برای کاهش خطاهای احتمالی در عملیات صدور پروانه کار می­توان از روش‌های شناسایی خطاهای انسانی استفاده کرد.


محسن امیدوار، فرشته نیرومند،
دوره 2، شماره 3 - ( 9-1394 )
چکیده

زمینه و هدف:乐动体育开户 ماتریس ریسک به دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی نظیر ویژگی‌هایی نظیر ظاهر گرافیکی،  راحتی در  قابلیت درک و کاربری آسان به عنوان یکی از ابزارهای ارزیابی ریسک تبدیل شده است. از سوی دیگر، ویژگی‌هایی نظیر عدم دقت در طبقه‌بندی شاخص ریسک و هم چنین ذهنی بودن فرایند محاسباتی آن، استفاده از آن را محدود کرده است. به منظور حل این معضل در این مطالعه از سیستم­های استنتاج منطق فازی و عملگرهای ریاضیاتی (اعداد فاصله‌ای و عملگر نگاشت ) استفاده‌شده است.

روش بررسی: در این مطالعه ابتدا 10 سناریوی ریسک در فرایند حفاری و لوله‌گذاری انتخاب‌شده، سپس نتایج ارزیابی ریسک با استفاده از چهار نوع ماتریس تحت عنوان ماتریس ریسک سنتی(ORM)، سلول‌های جابجا شده (RCM)، بسط یافته (ERM) و فازی (FRM) مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته­ها: نتایج مطالعه نشان دادند که استفاده از ماتریس  FRM و ERM، به دلیل بالا بودن دو شاخص "چگالی شباهت ریسک" (RTD) و "چگالی سطح ریسک" (RLD) در  ماتریس ORM و RCM، و هم چنین دقیق تر بودن نتایج ارائه‌شده در FRM و ERM در ارزیابی ریسک اولویت داشته، هر چند ماتریس FRM به دلیل استفاده از توابع عضویت فازی نتایج قابل‌اطمینان تری ارائه می‌کند.

نتیجه گیری: استفاده از مباحث ریاضیاتی جدید نظیر مجموعه‌های فازی و عملگرهای حسابی و نگاشت جهت ارزیابی ریسک، در مواقعی که داده‌های دقیق در دسترس نبوده و یا اطلاعات آن به صورت محدوده‌ای در دسترس باشد، می‌تواند دقت ماتریس ریسک را بهبود بخشیده و قابلیت اطمینان نتایج ارزیابی ریسک را افزایش دهد. 


محسن امیدوار، فرشته نیرومند،
دوره 2، شماره 4 - ( 12-1394 )
چکیده

مقدمه: ارزیابی ریسک فرایندهای خطرناک یکی از اولویتهای مدیریت ریسک میباشد. یکی از روشهای مورد استفاده در ارزیابی ریسک، آنالیز لایههای حفاظتی (LOPA) است. به دلیل ناکافی بودن و یا عدم قطعیت اطلاعات موجود در مورد نرخ نقص (PFD) لایههای حفاظتی، ارزیابی ریسک به روش سنتی LOPA همواره دارای خطا میباشد. لذا هدف از این مطالعه، استفاده ازتئوری فازی جهت ارزیابی ایمنی مخازن شارژ آمونیاک با استفاده از روش آنالیز لایههای حفاظتی میباشد.

روشکار: ابتدا با استفاده از نظر متخصصین، نرخ نقص لایههای حفاظتی به صورت فازی بدست آمد. سپس با استفاده از عملگرهای فازی، امکان فازی به احتمال فازی تبدیل شده و در نهایت به نرخ نقص قطعی تبدیل شد. در مرحله بعد با استفاده از سیستم منطق فازی شدت، شدت رویداد به صورت فازی محاسبه شده و در انتها با استفاده از ماتریس ریسک، شاخص ریسک فازی محاسبه گردید.

یافتهها: در سناریوی آزاد شدن آمونیاک، شدت، احتمال و ریسک محاسبه شده با روش کلاسیک و فازی LOPA به ترتیب برابر با (احتمال: کم، شدت: بالا، و ریسک: (قابل تحمل- غیر قابل قبول)) در روش کلاسیک و احتمال فازی = 66/2، شدت فازی= 99/3 و ریسک فازی = 79/3 (8/0 غیر قابل قبول، 2/0 قابل تحمل- غیر قابل قبول) در روش فازی تعیین گردید. هم چنین پس از اضافه شدن لایه حفاظتی، شاخص ریسک فازی از 79/3 (8/0 غیر قابل قبول، 2/0 قابل تحمل- غیر قابل قبول) به 9/1 (1/0 قابل قبول، 8/0 قابل قبول- قابل تحمل، 1/0 قابل تحمل) تغییر یافت.

نتیجهگیری: در شرایط عدم قطعیت و یا موجود نبودن اطلاعات مر بوط به احتمال و شدت سناریوی ریسک، میتوان با استفاده از نظرات متخصصین در قالب متغیرهای زبانی و روابط مجموعههای فازی، تا حد امکان خطای محاسباتی را در ارزیابی ریسک کاهش داد.


سامان دستاران، ناصر هاشمی نژاد، آرش شهروان، محمد رضا بانشی، علی فقیهی،
دوره 2، شماره 4 - ( 12-1394 )
چکیده

مقدمه: خطاهای انسانی علت بسیاری از حوادث اعم از صنعتی و پزشکی میباشند، به همین دلیل پیدا کردن رهیافتهایی برای شناسایی و کاهش آنها بسیار حائز اهمیت است. از آنجائیکه تاکنون در زمینه خطاهای دندانپزشکی مطالعات اندکی انجام شده است، لذا تصمیم بر آن شد تحقیقی با هدف شناسایی و ارزیابی خطاهای انسانی در دستیاران تخصصی اندودونتیکس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با استفاده از تکنیک SHERPA انجام شود.

روشکار: این تحقیق کیفی و بصورت مقطعی در سال 1393 انجام شد. اطلاعات با استفاده از مشاهده مستقیم فعالیتها و مصاحبه با دستیاران تخصصی اندودونتیکس جمع آوری گردید. در مجموع 10 وظیفه بحرانی که در آنها احتمال ایجاد آسیب به بیماران زیاد بود، شناسایی شدند. پس از تجزیه و تحلیل سلسه مراتبی وظایف (HTA)، شناسایی خطاها به روش SHERPA انجام و برگه乐动体育开户های کار مربوطه تکمیل گردید.

یافتهها: با تجزیه و تحلیل برگههای کار SHERPA، 90 خطا شناسایی شد که از این تعداد، 7/67 % خطاها از نوع عملکردی، 3/ % خطاها از نوع بازدید، 8/8 % خطاها از نوع انتخابی، 5/5 % خطاها از نوع بازیابی، 4/4 % خطاها از نوع ارتباطی بودند. در نتیجه بیشترین نوع خطاها از نوع عملکردی، کمترین آنها از نوع ارتباطی بود.

نتیجهگیری: نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که بیشترین درصد فراوانی خطاها و همچنین بیشترین درصد سطح ریسک مربوط به خطاهای عملکردی با سطح ریسک نامطلوب میباشد، لذا برای کاهش وقوع این قبیل خطاها و محدود کردن پیامدهای آنها، لازم است راهکارهای کنترلی از جمله آموزشهای ادواری روش صحیح انجام کار، تهیه چک لیستهای نظارتی، تدوین دستورالعمل و ایجاد یک سیستم گزارشدهی منظم و استاندارد، عملیاتی ارائه گردد. با توجه به نتایج بدست آمده از این مطالعه، کنترل خطاهای بازیابی که بیشترین درصد خطاهای با سطح ریسک نامطلوب، و خطاهای عملکردی که بیشترین درصد فراوانی کل خطاها را به خود اختصاص دادند باید در اولویت قرار گیرند.


سجاد فرهادی، ایرج محمدفام، امید کلات پور،
دوره 3، شماره 1 - ( 3-1395 )
چکیده

مقدمه乐动体育开户: جهت مقابله با شرایط اضطراری و مدیریت مؤثر بحران‌ها در سازمان‌ها ، به یک سیستم نظام‌مند نیاز است. مدیریت شرایط اضطراری دارای فازهای مختلفی  مثل پیشگیری، آمادگی، پاسخ و بازیابی است که فاز آمادگی دارای بیش‌ترین اهمیت می­باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در آمادگی برگزاری مانورهای تمرینی هستند. جهت برگزاری مناسب یک مانور، به داشتن سناریویی استاندارد و جامع نیاز است. علیرغم اهمیت سناریونویسی و برگزاری مکرر این تمرین‌ها در صنایع کشور، الگوی پذیرفته‌شده و واحدی جهت سناریونویسی وجود ندارد. هدف این مطالعه ارائه روشی مناسب جهت تهیه یک سناریوی تمرین اضطراری است.

روش بررسی: جهت انجام این مطالعه دو الگوی مرسوم سناریونویسی، یعنی ISO 22398乐动体育开户 و برنامه ارزیابی تمرین­های امنیت ملی آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند. معیار "کاربردپذیری" این دو روش، با استفاده از روش تحلیل سلسله‌مراتبی مقایسه شدند. گروهی از کارشناسان مدیریت بحران، با نمره دهی به معیارهای کاربردپذیری و نهایتاً مقایسه آن‌ها از طریق روش تحلیل سلسله‌مراتبی روش ارجح را انتخاب کردند.

یافته‌ها: بررسی کاربردپذیری دو روش نشان داد که الگوی ارائه‌شده توسط استاندارد ISO 22398 از نظر کاربران دارای کاربردپذیری بیش­تری است. در برخی از زیر معیارها مانند سهولت یادگیری و رضایتمندی، روش برنامه ارزیابی تمرین­های امنیت ملی آمریکا دارای ارجحیت بود اما برتری الگوی ایزو در معیارهایی مثل اثربخشی و کارایی باعث برتری نهایی بر الگوی برنامه ارزیابی تمرین­های امنیت ملی آمریکا شد.

نتیجه‌گیری: برای تهیه سناریوی تمرینی مانورها باید از الگوهای مناسب استفاده شود. روش ارائه‌شده در الگوی ISO 22398乐动体育开户 نسبت به الگوی ارائه‌شده برنامه ارزیابی تمرین­های امنیت ملی آمریکا دارای کاربردپذیری بیش­تری می‌باشد.


سارا شاهدی علی آبادی، محمد جواد عصاری، امید کلات پور، اسماعیل زارعی، ایرج محمدفام،
دوره 3، شماره 1 - ( 3-1395 )
چکیده

مقدمه:乐动体育开户 کاربرد سوخت های فسیلی در پالایشگاه ها همواره احتمال بروز خطراتی چون حریق و انفجار را به همراه خواهد داشت. وقوع چنین حوادثی همواره آثار جدی بر منابع مالی و جانی داشته است. در همین راستا این مطالعه با ارزیابی پیامد حریق مخازن گاز متان با استفاده از تجزیه و تحلیل خطر و مدل سازی و ارزیابی پیامدهای احتمالی انجام شد.

روش بررسی: در راستای انتخاب بدترین سناریو، از روش تجزیه و تحلیل مقدماتی خطر PHA استفاده شد. سپس علل وقوع سناریو با کمک روش FTA تعیین گردید. در نهایت مدل سازی و ارزیابی پیامد وقوع سناریو انتخابی با استفاده از نرم افزار PHAST乐动体育开户 انجام گرفت.

یافته ها: بر اساس معیارهای مدنظر، حریق مخزن گاز متان V-100 به عنوان بدترین سناریو در پالایشگاه انتخاب شد. درخت خطا سه عامل مکانیکی، انسانی و فرآیندی را در نشت گاز موثر نشان داد. با استفاده از مدل سازی پیامد، تشعشع حرارتی ناشی از حریق به عنوان پیامد اصلی وقوع حادثه در نظر گرفته شد. شرایط آب و هوایی و اندازه نشتی در فاصله تحت تاثیر تشعشع موثر بودند. در نهایت از معادلات پرابیت برای ارزیابی میزان خسارات انسانی حادثه استفاده گردید. حداکثر تعداد تلفات ناشی از حریق برابر با 23 نفر بود.

نتیجه گیری: در این مطالعه مخزن گاز متان به عنوان کانون اصلی خطر معرفی شد. در همین راستا اجرای قوانین ایمنی، برطرف کردن نقایص مکانیکی در اسرع وقت، برگزاری دوره های آموزشی، اقدامات موثر در پیشگیری و اطفاء حریق در راستای کاهش تعداد تلفات پیشنهاد شد.


رحیم گودرزی، شیرازه ارقامی، مصطفی پویاکیان،
دوره 3، شماره 2 - ( 6-1395 )
چکیده

مقدمه:乐动体育开户 فرهنگ ایمنی واژه ای است که مکررا و در ارزیابی وضعیت ایمنی شرکتها مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از مطالعه حاضر بررسی مولفه های موثر بر فرهنگ ایمنی سازمانی در نیروگاههای حرارتی  ایران  است.

روش بررسی: دراین مطالعه کیفی از نوع نظریه مبنایی، داده ها با استفاده از رویکرد تلفیقی و از طریق مشاهده میدانی، مصاحبه انفرادی، مصاحبه و بحثگروهی متمرکز با 19نفر از گروه های کاری مختلف در سه نیروگاه حرارتی ایران(شازند، شهید رجایی قزوین و نیروگاه رامین اهواز) تولید شد. روش تحلیل مضمون در استخراج و تعیین فاکتورهای موثر استفاده شد.

یافته ها: تحلیل محتوا نه دسته از مولفه های موثر بر فرهنگ ایمنی را شناسایی نمود که عبارت بودند از: (1) آموزش، آگاهی و صلاحیت (2) نگرش، رهبری و تعهد مدیریت ارشد سازمان 3) قوانین و مقررات، رویه ها و دستورالعملهای کاری (4) مدیریت ایمنی و بحران( (5) عوامل فردی (6) سبک مدیریت و ارتباطات سازمانی (7) مشارکت و تعهد سازمانی کارکنان، سرپرستان و مدیران میانی (8) عوامل برون سازمانی (9) تامین زیر ساختها و مدیریت منابع.

نتیجه گیری: نتایج نشان داد که برای دستیابی به یک فرهنگ عالیه ایمنی می بایست با بهبود وضعیت در هر یک از مولفه های شناسایی شده، متناسب با شرایط هر سازمان در بازه های زمانی تعیین شده نسبت به ارزیابی وضعیت فرهنگ ایمنی و بهبود آن و دسترسی به اهداف از پیش تعیین شده اقدام نمود.صفحه 1 از 4    
اولین
قبلی
1
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی :

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by :