乐动体育开户

جستجو در مقالات منتشر شده


189 نتیجه برای نوع مطالعه: مقاله پژوهشي

مسعود ریسمانچیان، معصومه گرسیوز، حمیدرضا پور زمانی، محمدرضا مرآثی،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: مواجهه با انواع آلاینده های شیمیایی ازجمله تولوئن و اتیل بنزن علاوه بر محیط­های کاری در محل سکونت افراد و زندگی شهری نیز رخ می‌دهد. کابین خودرو یکی از محیط­هایی است که امروزه به‌عنوان یکی از منابع مواجهه سرنشینان خودرو با این ترکیبات مطرح ‌شده است. هدف مطالعه حاضر بررسی تأثیر تزئینات داخلی و استعمال خوشبوکننده‌های درون خودرو بر غلظت تولوئن و اتیل بنزن بود.

 روش بررسی: نمونه‌ها با استفاده از جاذب کربن فعال و پمپ نمونه­برداری دبی پایین از 44 خودروی تندر 90 مستقر در یک پارکینگ مسقف جمع‌آوری شد و با دستگاه گاز کروماتوگرافی با آشکارساز جرمی تعیین مقدار گردید.

 یافته‌ها: در خودروهای موردبررسی غلظت تولوئن با میانگین ( µg/m3 42/02) بیشتر از غلظت اتیل بنزن با میانگین ( µg/m 3 17/44) بود. میانگین غلظت تولوئن و اتیل بنزن در خودروهای بدون تزئین به ترتیب µg/m 3 13/84 و µg/m 3 11/24 و در خودروهای دارای روکش صندلی به ترتیب µg/m 3 49/09 و µg/m 3 35/14 بود.

 نتیجه‌گیری: طول عمر خودرو تأثیر معناداری بر غلظت آلاینده‌ها نداشته است. بااین‌حال غلظت­های بالاتری از این آلاینده‌ها در خودروهای صفرکیلومتر وجود دارد. استفاده از خوشبوکننده‌ها و تزئینات داخل خودرو، تأثیر معناداری بر غلظت این آلاینده‌ها نداشت.


سید امیررضا نگهبان، محسن علی آبادی، یوسف بابایی مسدرقی، مریم فرهادیان، مهدی جلالی، بهزاد کلانتری، مهدی ملاکاظمی ها،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

 زمینه وهدف: 乐动体育开户مواجهه با دماهای بالا در میان کارگران شاغل در محیط‌های گرم شایع بوده و می‌تواند باعث ایجاد اثرات نامطلوب متعددی شود. این مطالعه باهدف بررسی ارتباط تنش گرمایی و پاسخ‌های فیزیولوژیکی ناشی از آن به‌منظور تعیین شاخص بهینه اندازه‌گیری مستقیم واتنش فیزیولوژیکی در کارگران شاغل در محیط‌های کاری گرم انجام شد.

 روش­ بررسی: در این مطالعه مقطعی 40 نفر از کارگران شاغل در فرآیند ذوب فلزات و ریخته­گری مورد ارزیابی قرار گرفتند. ارزیابی تنش گرمایی بر مبنای شاخص دمای تر گویسان WBGT و اندازه­گیری واتنش فیزیولوژیکی وارده بر بدن بر مبنای دمای زیرزبانی، دمای تمپان، دمای ادرار، ضربان قلب و بازیابی ضربان قلب انجام شد. تحلیل داده‌ها نیز با استفاده از نرم‌افزار SPSS 16 صورت گرفت.

 یافته‌ها: میزان تنش گرمایی شاغلین موردبررسی بر مبنای شاخص WBGT ، در 80 درصد موارد از حد مجاز توصیه‌شده کشوری و بین‌المللی بالاتر تعیین شد. نتایج نشان داد بین واتنش­های گرمایی شامل دمای تمپان، دمای زیرزبانی، دمای ادرار، تعداد ضربان قلب و میزان بازیابی ضربان قلب و تنش حرارتی محیط، همبستگی وجود دارد. این میزان برای دمای تمپان با تنش حرارتی Pvalue <0/01  ، R2=0/78  در بالاترین مقدار قرار دارد.

 نتیجه­گیری: از بین شاخص‌های واتنش موردبررسی، دمای تمپان ارتباط قوی‌تری را با شاخص WBGT نشان داد. بر این اساس به علت سهولت اندازه‌گیری، ماهیت غیرتهاجمی، قابل‌قبول بودن توسط کارگران، اندازه‌گیری سریع و عدم تداخل در فرآیند کاری، دمای تمپان می‌تواند به­عنوان یک شاخص کاربردی­تر نسبت به دیگر شاخص‌ها برای اندازه‌گیری واتنش فیزیولوژیکی در محیط­های کاری گرم مورداستفاده قرار گیرد.


ایرج محمدفام، امیر شکوهی پور، علیرضا زمان پرور،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: امروزه زندگی بدون آتش برای انسان‌ها امکان‌پذیر نیست. بااین‌وجود آتش می‌تواند در مدت‌زمان کوتاه تمام سرمایه و هستی را تخریب کند. یکی از انواع مهم آتش‌سوزی‌ها، آتش‌سوزی‌های عمدی است. این نوع آتش‌سوزی‌ها طی سال‌های اخیر به یکی از معضلات شرکت‌های بیمه، آتش‌نشانی، صنایع، دولت­ها و به‌طورکلی کسب‌وکار مبدل شده است. هدف این مطالعه ارائه چهارچوبی برای ارزیابی ریسک آتش‌سوزی‌های عمدی است.

  روش بررسی: در مطالعه حاضر برای طراحی چهارچوب مناسب برای ارزیابی آتش‌سوزی‌های عمدی، از دو مدل تجزیه تحلیل و مدیریت ریسک برای حفاظت از دارایی‌های بحرانی و تجزیه تحلیل آسیب‌پذیری امنیتی استفاده شد. چهارچوب در یک شرکت خودروسازی آزمون و تصدیق گردید.

  یافته‌ها: چهارچوب طراحی‌شده شامل پنج مرحله اصلی تهیه فهرست دارایی‌ها و تفکیک آن‌ها بر اساس اهمیتشان، ارزیابی احتمال حمله، ارزیابی احتمال آسیب‌پذیری، ارزیابی ریسک و طراحی، اجرا و بررسی اثربخشی اقدامات اصلاحی/ پیشگیرانه بود. با پیاده‌سازی الگو در یک شرکت خودروسازی 30 سناریوی مختلف برای وقوع آتش‌سوزی‌های عمدی شناسایی و ریسک سناریوهای تعریف‌شده به‌صورت کمی برآورد شد. اصلی‌ترین انگیزه‌های تهدید شناسایی‌شده تلافی اقدامات تنبیهی و بیشترین تهدیدکنندگان گروه‌های خودی بودند.

نتیجه‌گیری: 乐动体育开户مقایسه مشخصات الگوی پیشنهادی با هفت الگوی مرتبط نشان‌دهنده جامعیت الگوی پیشنهادی بود. تدوین و گسترش استانداردهای ایمنی و امنیتی و ایجاد بانک‌های اطلاعات امنیتی صنایع کشور در یک مرکز جمع­آوری و پردازش اطلاعات جهت کاهش خطرات امنیتی سازمان ازجمله ریسک آتش‌سوزی‌های عمدی از مهم­ترین پیشنهاد‌های ارائه‌شده بود.


زینب کاظمی، عادل مظلومی، مصطفی حمزئیان زیارانی، سارا طرزی مقدم،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: 乐动体育开户در مواردی که صندلی ­ ها از ابعاد استانداردی برخوردار نیستند و یا کاربران به واسطه سبک­های غلط نشستن دچار فشار و درد در ناحیه کمر هستند، با استفاده از وسایل کمکی ستون ­فقرات می ­ توان از آسیب ­ های وارده به خصوص در ناحیه کمر پیشگیری کرد. هدف از این مطالعه، ارزیابی ارگونومیکی یکی از انواع این وسایل حمایتی با نام اسپاین­فیت می­باشد .

  روش بررسی: در این مطالعه مقطعی- توصیفی در مرحله اول چهار پرسشنامه اختصاصی جهت بررسی ابعاد پشتی، قابلیت تنظیم و جنس آن، تطابق با صندلی مورد استفاده و ادعاهای شرکت سازنده، طراحی و توسط پنج ارگونومیست تکمیل شد. در مرحله دوم سه گروه از افراد جامعه شامل کارمندان اداری، کارمندان اداری مبتلا به کمردرد و رانندگان اتوبوس بعد از استفاده از پشتی، یک پرسشنامه اختصاصی را تکمیل نمودند.

  یافته‌ها: 乐动体育开户نتایج مرحله اول نشان داد که قابلیت تنظیم، جنس و اندازه­های پشتی در وضعیت خوبی هستند. میزان تطابق با صندلی­های اداری و صندلی رانندگان، غالبا " از وضعیت متوسط برخوردار بود. در زمینه مشخصه­های مورد اشاره توسط شرکت سازنده، ارزیابی کنندگان در اکثر موارد نمره مثبتی ارائه ­دادند. نتایج مرحله دوم نشان داد هر سه گروه بطور کلی راحتی، سهولت استفاده و وضعیت کلی اسپاین­فیت را بین متوسط تا خوب ارزیابی کرده­اند. از لحاظ تطابق با صندلی کارمندان، در برخی موارد نمرات ضعیف گزارش­ شد. درمورد تطابق با صندلی­های اتوبوس، در مدل­های مختلف تفاوت­هایی مشاهده شد.

  نتیجه‌گیری: 乐动体育开户اسپاین­فیت به­خاطر ایجاد حمایت مناسب برای نواحی لگن، ستون مهره­ها، بخش فوقانی تنه و همچنین به­خاطر وی‍ژگی­های فیزیکی که منجر به کاهش تعریق می­شوند، قادر است در ارتقاء سطح راحتی افراد نقش مهمی داشته­ باشد .


سید امیررضا نگهبان، فرشید قربانی شهنا، رزاق رحیم‌پور، مهدی جلالی، سمیرا رحیم نژاد، علیرضا سلطانیان، عبدالرحمن بهرامی،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: مواجهه شاغلین در صنایع شیمیایی با برخی از ترکیبات سرطان‌زا طی مدت‌زمان طولانی ممکن است باعث اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامتی آنان گردد. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی مواجهه شاغلین با بنزن و اپی­کلروهیدرین منتشره در هوای تنفسی شاغلین مجتمع‌های یکی از صنایع شیمیایی وابسته به نفت کشور است.

  روش بررسی: 乐动体育开户این مطالعه توصیفی- تحلیلی در زمستان 91 در مجتمع‌های یکی از صنایع شیمیایی وابسته به نفت جنوب کشور انجام پذیرفت. درمجموع 173 نفر در این مطالعه موردبررسی قرار گرفتند. اندازه‌گیری بنزن با توجه به روش شماره NIOSH 1501 و اندازه­گیری اپی­کلروهیدرین با استفاده از روش شماره NIOSH 1010 انجام پذیرفت. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده پس از آماده‌سازی، به روش گاز کروماتوگرافی - طیف‌بین جرمی تجزیه شد..

  یافته‌ها: از بین 346 جمع‌آوری‌شده بنزن در کلیه نمونه‌ها (100%) و اپی‌کلروهیدرین در 156 عدد از نمونه‌ها (45%) شناسایی شد. نتایج حاصل از آزمون آماری تفاوت معناداری را در میانگین مواجهه افراد با بنزن و اپی‌کلروهیدرین در کارگاه‌های مختلف نشان داد ( Pvalue<0.05 ) . مواجهه با بنزن در شغل ماشینر با ppm 1/68 بیشترین و در شغل مأمور گشت با ppm 0/018 کمترین مقدار را نشان داد. نتایج آزمون آماری تفاوت معناداری در میانگین مواجهه افراد با بنزن در مشاغل مختلف نشان نداد ( Pvalue>0.05 ).

  نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد که ماهیت کاری شاغلین در صنایع شیمیایی بر مواجهه آنان با ترکیبات آلی فرار در محل کار تأثیر داشته و با توجه به نزدیک بودن غلظت ترکیبات موردبررسی به‌ویژه بنزن به سطح اقدام و مواجهه افراد با غلظت‌های کمتر از حد مجاز در مدت طولانی، کاهش مواجهه افراد از طریق اقدامات کنترلی مناسب امری ضروری است.


رستم گلمحمدی، مسعود شفیعی مطلق، مهدی جمشیدی راستانی، نسیم سلیمی، زهرا ولی زاده،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: روشنایی مطلوب یکی از مهم‌ترین عوامل بهینه‌سازی شرایط فیزیکی اماکن مختلف به‌ویژه محیط‌های کاری و عمومی نظیر بیمارستان‌ها است. مطالعه حاضر باهدف ارزیابی شدت روشنایی عمومی، موضعی و محوطه‌ای بیمارستان‌های شهر همدان صورت گرفت .

  روش بررسی: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی که در سال 1385 انجام شد، روشنایی مصنوعی عمومی، موضعی و محوطه‌ای در هفت بیمارستان شهر همدان موردبررسی قرار گرفت. شدت روشنایی بیمارستان‌ها در ساعات اولیه شب، مطابق روش پیشنهادی IESNA توسط دستگاه لوکس متر مدل Lutron-Lx102 اندازه‌گیری شد. پارامترهای مؤثر در کیفیت روشنایی نظیر رنگ دهی چراغ‌ها، تناسب فنی طراحی و یکدستی روشنایی بررسی گردید. نتایج مطالعه توسط نرم‌افزار SPSS 13 تجزیه‌وتحلیل شد .

  یافته‌ها: نتایج نشان داد متوسط شدت روشنایی عمومی داخل بناها Lx (46/97) ± 90/44 بود که از میزان توصیه‌شده کشوری کمتر بود. بیشترین و کمترین شدت روشنایی عمومی داخلی در بخش‌های مختلف بیمارستان به ترتیب در ایستگاه پرستاری و آزمایشگاه‌ها بود. متوسط شدت روشنایی محوطه‌ای Lx (2/53) ± 92/47 و متوسط شدت روشنایی موضعی Lx (60/2) ± 131/5 بود که از میزان توصیه‌شده کمتر بودند. بیشترین شدت روشنایی موضعی در آزمایشگاه‌ها و کمترین آن در اتاق بستری، معاینه و تزریقات بود. 6/90% سامانه‌های روشنایی عمومی داخلی، 3/83% سامانه‌های روشنایی محوطه‌ای و 100% سامانه‌های روشنایی موضعی بیمارستان‌ها طراحی قابل قبولی نداشتند .

  نتیجه‌گیری: براساس نتایج این مطالعه متوسط شدت روشنایی مصنوعی عمومی، موضعی و محوطه‌ای در بیمارستان‌های شهر همدان کمتر از حد توصیه شده است و برای تأمین روشنایی مطلوب در بیمارستان‌ها بر لزوم اجرای اقدامات اصلاحی نظیر طراحی مجدد و اصلاح سامانه‌های روشنایی تأکید می‌شود.


رستم گلمحمدی، ایرج محمدفام، مسعود شفیعی مطلق، ابراهیم درویشی، اکرم مرتضایی، فائزه عزیزیان،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: آزمایشگاه‌های مراکز آموزشی نظیر دانشگاه‌ها به دلیل دارا بودن انواع گوناگونی از مواد و تجهیزات دارای ریسک بالایی به لحاظ حریق می‌باشند. هدف مطالعه حاضر ارائه طرح بهبود ایمنی حریق در آزمایشگاه ‎ های یک واحد آموزش دانشگاهی مبتنی بر طراحی سامانه کشف، اعلام و اطفاء حریق خودکار بوده است.

  روش بررسی: در مطالعه توصیفی- تحلیلی کاربردی حاضر ارزیابی ریسک حریق با استفاده از روش ارزیابی ریسک ارتش ایالات‌متحده آمریکا ( MIL-STD-882 ) صورت گرفت. برای کلیه آزمایشگاه‌ها سامانه کشف و اعلام حریق طراحی گردید و سپس یک سامانه اطفاء حریق ثابت خودکار طراحی گردید.

  یافته‌ها: 乐动体育开户بر اساس نتایج این مطالعه آزمایشگاه‌های شیمی آب و فاضلاب (25/81) و عوامل فیزیکی (5/62) به ترتیب بیشترین و کمترین درصد ریسک حریق را دارا بودند. بر طبق محاسبات و با در نظر گرفتن عوامل فنی، سامانه کشف مبتنی بر کاشف‌های دودی فتوالکتریک و حرارتی نرخ افزایشی و سامانه خاموش‌کننده بر مبنای CO2 در این مکان‌ها طراحی گردید.

  نتیجه‌گیری: 乐动体育开户با توجه به بالا بودن ریسک‌ حریق در آزمایشگاه‌ها و ویژگی‌های خاص این واحدها بهترین راهکار کنترلی حفاظت در برابر حریق طراحی و به‌کارگیری سامانه کشف، اعلام و اطفا، حریق خودکار بود که مناسب‌ترین روش اطفاء حریق برای چنین مکان‌هایی سامانه مبتنی بر ماده خاموش‌کننده دی‌اکسید کربن ( CO2 ) است.


عادل مظلومی، سید حمیدرضا حسینی، عبدالصمد احمدوند، زینب کاظمی،
دوره 1، شماره 1 - ( 3-1393 )
چکیده

  زمینه و هدف: 乐动体育开户مطالعات پیشین نشان داده‌اند که درگیری و مشارکت کارکنان در امور اثرگذار بر شرایط کاری آن‌ها، کلید موفقیت اجرای مداخلات ارگونومیکی در محیط‌های کاری می‌باشد. این مطالعه باهدف افزایش مشارکت فعال سرپرستان در خط تولیدی، شناسایی و ارزیابی ریسک‌های ارگونومیک و ارائه اقدامات اصلاحی (کایزن) توسط خود آن‌ها در شرکت خودروسازی پارس‌خودرو انجام شد .

  روش بررسی: 乐动体育开户کتابچه‌ای در ارتباط با نحوه ارزیابی بلند کردن بار و پوسچرهای بدن بر اساس روش ارزیابی فنلاندی برای سرپرستان خط تولید تهیه گردید و آموزش‌های لازم در این زمینه ارائه شد. سپس از آنان خواسته شد تا نتایج ارزیابی‌ها و پیشنهادات خود را در فرم‌های مخصوص در طی یک سال وارد کنند. ارزیابی‌ها و پیشنهادات ارائه‌شده، توسط کارشناسان ارگونومی مورد بررسی قرار گرفت .

  یافته‌ها: 乐动体育开户طبق ارزیابی‌های انجام‌شده توسط سرپرستان، تعداد 26 مورد از ایستگاه‌های کاری، ریسک‌های ارگونومی در حد بالا، 51 مورد از ایستگاه‌ها از ریسک ارگونومی با سطح متوسط و 45 مورد از ایستگاه‌ها از سطح ریسک پایینی برخوردار بودند. به‌علاوه، تعداد کایزن‌های موردنیاز ارائه‌شده توسط سرپرستان با افزایش 3/2 برابری، از 18 مورد در سال اول به 42 مورد در سال دوم یعنی یک سال پس از اجرای برنامه آموزش ارگونومی و شناسایی و ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومی، توسط سرپرستان، رسید.

  نتیجه‌گیری: 乐动体育开户توانمندسازی و آموزش سرپرستان باعث افزایش سطح مشارکت پرسنل نیز گردید. با آشنایی کامل سرپرستان به ریسک های ارگونومی در ایستگاه‌های کاری خود، این افراد می‌توانند راهکارهای کاربردی در جهت کاهش سطح ریسک­های ارگونومی ارائه دهند.


محمدجواد جعفری، مهسا ناصر پور، محمدرضا منظم، مهناز صارمی، حمیدرضا پور آقا شاه‌نشین، سارا جام بر سنگ،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: 乐动体育开户مطالعات زیادی جهت بررسی اثر تنش گرمایی بر عملکردهای شناختی افراد صورت گرفته است اما این مطالعات نتوانسته‌اند به نتیجه‌ا‌‌ی روشن و قطعی در این زمینه دست یابند. دلیل این امر تنوع آزمون‌ها و شرایط آزمایشگاهی به کار رفته است. پژوهش حاضر به بررسی عملکردهای شناختی دانشجویان در مواجهه با سطوح مختلف تنش گرمایی در شرایط آزمایشگاهی پرداخته است .

روش­ 乐动体育开户بررسی: در این مطالعه توصیفی تحلیلی 33 آزمودنی در محدوده سنی 35-23 سال به انجام آزمون‌ شناختی پرداختند. شرکت­کنندگان در حین انجام آزمون نرم‌افزاری عملکرد پیوسته که درصد توجه و زمان واکنش افراد را می‌سنجد، در معرض مواجهه با چهار سطح تنش گرمایی معادل شاخص دمای‌تر‌گوی‌سان 18،22،29و33 سلسیوس قرار گرفتند .

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیشترین درصد توجه افراد (67/99%) مربوط به شاخص‌ دمای‌تر‌گوی‌سان 22‌درجه سلسیوس بود و در حدود بالا و پایین مجاز مواجهه شغلی درصد توجه کاهش یافته است. تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد اختلاف درصد توجه در سطوح مختلف تنش گرمایی معنی‌دار نیست ( Pvalue > 0.05 ). همچنین با افزایش شاخص دمای‌تر‌گوی‌سان از 22‌درجه سلسیوس تا 33‌ درجه سلسیوس، زمان واکنش افزایش یافته است و زمان واکنش در شاخص دمای‌تر‌گوی‌سان 33‌درجه سلسیوس با سایر سطوح تنش گرمایی اختلاف معنی‌دار دارد ( Pvalue乐动体育开户 < 0.05 ).

نتیجه­گیری: 乐动体育开户عملکردهای شناختی افراد در مواجهه با سطوح مختلف تنش گرمایی در محدوده‌های مجاز مواجهه شغلی برای افراد سازش نیافته با گرما، بهبود می‌یابد اما مواجهه با تنش گرمایی بالاتر از حد مجاز مواجهه شغلی عملکردهای شناختی افراد را کاهش می‌دهد .


زینب بارونی زاده، مجید معتمدزاده، رستم گلمحمدی، شاهین کسرایی، جواد فردمال،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: شیوع بالای دردهای اسکلتی عضلانی در دندان‌پزشکان، اهمیت بررسی شرایط کار در این حرفه را، به منظور کاهش اختلالات اسکلتی عضلانی نشان می‏دهد. هدف از این مطالعه تعیین فشار وضعیتی وارده به اندام‏های فوقانی با استفاده از روش ماکرو پوسچرال LUBA و بررسی شیوع اختلالات اسکلتی-عضلانی است.

روش­ بررسی: این مطالعه بر روی 30 نفر دستیار تخصصی دانشکده دندان‌پزشکی همدان انجام گرفت. به منظور تعیین شاخص فشار وضعیتی از روش LUBA و برای بررسی شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی از پرسشنامه نوردیک استفاده گردید. نتایج حاصل از ارزیابی توسط SPSS نسخه 16 مورد تحلیل قرار گرفت. 

 یافته‌ها: میزان شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در گردن (3/63%)، کمر (3/43%)، پشت (30%)، زانو (20%)، شانه (3/13%)، مچ (10%)، پاها (10%)، آرنج (7/6%) و ران (0%) بود. حداکثر شاخص فشار وضعیتی زنان 23 بود که نسبت به مردان با شاخص فشار وضعیتی 21، مقدار بیشتری است. 50% دندان‌پزشکان در گروه 3، 33% دندان‌پزشکان در گروه 4 و 7/16% در گروه 2 از سطح اقدامات اصلاحی بودند. بین متغیرهای دموگرافیک و وجود اختلالات اسکلتی عضلانی، ارتباط معنی‌داری وجود نداشت، همچنین بین شاخص فشار وضعیتی و وجود درد در اندام فوقانی نیز ارتباط معنی‌داری وجود نداشت (0/05 value ).

نتیجه ­گیری: یافته ‏های این مطالعه، مقادیر بالای شاخص فشار وضعیتی و شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در دندان‌پزشکان دانشگاه علوم پزشکی همدان را نشان داد. شاخص فشار وضعیتی زیاد، بیانگر سطح بالای ریسک خطر است که نیاز به اجرای مداخله و اقدامات اصلاحی فوری است


فریده عتابی، علی نوری،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

 زمینه وهدف: 乐动体育开户برشکاری دارای عوامل زیان‌آور مختلف مانند دمه ها، ذرات، گاز و بخار است. برش ورق‌های آلیاژی با دستگاه پلاسما با توجه به دارا بودن عناصر آلیاژی مختلف آلودگی زیادی تولید می‌نماید. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی آلودگی هوای ناشی از فرآیند برش پلاسما و طراحی سامانه تهویه صنعتی بود.

 روش­ بررسی: 乐动体育开户در این مطالعه که بر روی دستگاه برش پلاسمای مجتمع فولاد مبارکه انجام شد، ابتدا عناصر مختلف تشکیل‌دهنده ورق‌های آلیاژی، به روش طیف‌سنجی نوری تعیین گردید. آلودگی ناشی از برش ورق‌ها طبق روش استاندارد NIOSH 7300 نمونه‌برداری و تعیین مقدار گردید و تهویه دمشی- مکشی و پالایش گر طراحی گردید.

 یافته‌ها: 乐动体育开户غلظت دمه های آهن، سرب و کادمیوم آلودگی حاصل از برش ورق‌های آلیاژی در همه نمونه‌ها بیشتر از حدود استاندارد بود. پس از انجام محاسبات و طراحی سامانه تهویه، حجم هوا گذر برای سامانه دمش برابر cfm 195/163، حجم هوا گذر برای سامانه مکش برابر cfm 12498 تعیین گردید. توان هواکش مورد نیاز برابر Bhp 20/65 است. پالایش گر این سامانه بگ فیلتر با نسبت هوا به پارچه 7 و ابعاد ft 9/84 × ft 6/56 × ft 6/88 با سامانه تمیزکننده‌ی پالس جت انتخاب شد.

 نتیجه ­گیری: 乐动体育开户نتایج مطالعه نشان داد که سامانه تهویه دمشی- مکشی در مقایسه با سایر سامانه‌های تهویه برش پلاسما دارای راندمان بالاتر بوده و سبب کنترل مناسب آلودگی می‌گردد.


مصطفی میرزایی علی‌آبادی، قاسم نادری، سید جمال‌الدین شاه طاهری، عباس رحیمی فروشانی، مهدی جهانگیری،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: 乐动体育开户مواجهه پوستی کارگران با مواد شیمیایی می‌تواند منجر به اختلالات و بیماری‌های شغلی ازجمله بیماری‌های پوستی و مسمومیت گردد. این مطالعه باهدف بررسی ویژگی‌های نفوذپذیری نانو کامپوزیت XNBR - نانو خاک رس به عنوان یک ماده جدید جهت ساخت دستکش‌های حفاظتی برای کارگران انجام شد.

روش­ بررسی: در این مطالعه ابتدا دستکش‌های نانو کامپوزیتی در غلظت‌های 0، 3، 6 و9 قسمت از نانو خاک رس به ازای هر 100 قسمت از لاستیک تهیه شد و سپس با استفاده از آزمون تورم ویژگی‌های نفوذپذیری دو حلال اتیل استات و تتراکلریدکربن در دستکش‌ها تعیین گردید.

یافته‌ها: 乐动体育开户نتایج نشان داد مکانیسم جذب این دو حلال در نمونه‌های این نانو کامپوزیت فیکین بوده و ضریب نفوذپذیری اتیل استات در نمونه‌های نانو کامپوزیت بیشتر از تتراکلریدکربن است. همچنین اضافه کردن نانو خاک رس به پلیمر XNBR ضریب نفوذ را نسبت به ضریب حلالیت بیشتر کاهش می‌دهد و متفاوت‌ترین میزان کاهش ضریب نفوذپذیری در نمونه نانو کامپوزیتی XNBR3 به دست آمد.

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه، استفاده از این فن‌آوری را در ساخت دستکش‌های حفاظتی جهت حفاظت مؤثر در مواجهه پوستی را تأیید نمود.


رستم گلمحمدی، مهتاب عزیزی، محسن علی‌آبادی، نجمه خلیلی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

 زمینه وهدف: شدت روشنایی کافی، دمای رنگ و شاخص تجلی رنگ مناسب و محدود کردن تابش‏های خیره‌کننده منابع روشنایی، به منظور تأمین روشنایی مطلوب ازجمله نیازهای شاغلین است که در طراحی سامانه روشنایی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. هدف پژوهش حاضر بررسی مؤلفه‌های اپتیکی لامپ‏ های فلورسنت فشرده متداول است.

 روش­ بررسی: در این مطالعه 48 شعله لامپ فلورسنت فشرده موجود در بازار مصرف انتخاب و شدت روشنایی؛ درخشندگی، دمای رنگ و شاخص تجلی رنگ آن‌ها با استفاده از دستگاه‏های کالیبره شده اندازه ‏گیری گردید. شدت روشنایی عملیاتی هر لامپ با استفاده از لوکس‏ متر مدل
INS-DX-200 و میزان درخشندگی آن‌ها با استفاده از دستگاه فتومتر Hagner- S2 اندازه‏ گیری گردید. سنجش کیفیت رنگ لامپ‏ها با استفاده از دستگاه اسپکترورادیومتر مدل Light Spex-3 - Gretag Macbet h صورت گرفت.

 یافته‌ها: نتایج نشان داد مقدار شاخص تجلی رنگ لامپ‌های مورد مطالعه 06/06 ± 83/67٪ و دمای رنگ همبسته K ° 4212 ± 1668 است. نتایج آزمون آماری نشان داد که شدت روشنایی و درخشندگی همسان سازی شده در لامپ‏ هایی با رنگ نور مهتابی و آفتابی اختلاف معناداری نداشته‌اند (0/05> Pvalue). میزان شدت روشنایی لامپ‏ های تولید سازنده‌های داخل و خارج اختلاف معنی‌داری داشته ‏اند (0/01 >Pvalue乐动体育开户). شدت روشنایی در لامپ‏های تولید داخل بیشتر از نوع تولید خارج بوده است.

نتیجه­ گیری: بر اساس نتایج این تحقیق با توجه به محدوده وسیع تغییرات کیفیت لامپ‏های موجود در بازار، پیشنهاد می‏گردد از لامپ‏های دارای سازنده معتبر استفاده شود. ازآنجایی‌که میانگین شدت روشنایی لامپ‏های مورد بررسی حدود Lx/10W 54 در فاصله یک متری و Lx/10W 22 در فاصله 2 متری بوده است، باید ملاحظات لازم در استفاده از آن‌ها برای تأمین روشنایی عمومی و موضعی در نظر گرفته شود.

علی کریمی، حمیدرضا جمشیدی سلوکلویی، سمیرا اسلامی زاد،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

 زمینه و هدف: هدف از ارزیابی ریسک مواد شیمیایی، تشخیص و تعیین مقدار ریسک ناشی از کاربرد یک ماده شیمیایی زیان آور می باشد.این مطالعه با هدف طراحی یک ابزار کاربردی در جهت سهولت انجام ارزیابی ریسک مواد شیمیایی انجام شده است.

 روش بررسی: 乐动体育开户نرم افزار پیشنهادی در این مطالعه، برگرفته از روشی می­باشد که دپارتمان بهداشت شغلی در وزارت نیروی انسانی مالزی، به منظور ارزیابی میزان مواجهه شغلی کارگران با مواد شیمیایی ارائه نموده است . در این مطالعه با انجام برخی اصلاحات به صورت مجموعه عملیاتی در محیط ویژوال بیسیک برنامه رایانه ای آن نگارش و نرم افزار تحت عنوان SQCRA طراحی گردید. نرم افزار طراحی شده به منظور ارزیابی ریسک مواجهه بهداشتی در شرکت روغن نباتی نرگس شیراز مورد استفاده قرار گرفت.

 نتایج: 乐动体育开户نتایج حاصل از نرم افزار نشان داد سطح ریسک بدست آمده از مواد اسید سولفوریک، اسید فسفریک، سولفات آلومینیوم، کاتالیت نیکل و اسید استیک مورد استفاده به عنوان مواد اولیه در شرکت روغن نباتی نرگس شیرازبه ترتیب 4/2، 84/2، 3/2، 5/3 و 66/2 تعیین گردید. علاوه براین رتبه ریسک و اقدامات پیشنهادی برای هر کدام از مواد مورد بررسی تعیین شد.

 نتیجه گیری 乐动体育开户: نرم افزار طراحی شده سطح ریسک مواجهه بهداشتی را با استفاده از درجه خطر و درجه مواجهه در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به فرمول و ماتریس ریسک محاسبه می کند. پس از تعیین رتبه ریسک، اقدامات پیشنهادی برای کاهش مواجهه شغلی را نیز ارائه می دهد.


احمد سلطان زاده، ایرج محمدفام، عباس مقیم بیگی، مهدی اکبر زاده،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: شناسایی عوامل موثر در ایجاد حوادث شغلی یک موضوع مهم در پیشگیری از بروز آن است. مطالعه حاضر با هدف شناسایی و تحلیل حوادث ناتوان‌کننده در صنعت ساخت‌وساز طی دوره دو ساله در سال‌های90-89 انجام شده است.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی-تحلیلی داده‌های مطالعه شامل اطلاعات مربوط به حوادث ناتوان‌کننده‌ای بود که طی دو سال رخ داده بود. جمع‌آوری داده‌ها طبق گزارش حوادث شغلی موجود در سطح کشور انجام گردید. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 16 انجام گرفت. سطح معنی‌داری آماری 0/05 در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: 乐动体育开户میانگین سنی و سابقه کار افراد حادثه‌دیده به ترتیب 6/95±27/95 و 2±2/34 سال بود. بیشترین آسیب‌های واردشده به افراد مربوط به دست (4/35%)، پا (3/28%) و ستون فقرات (4/20%) بود. بیشترین نوع حوادث منجر به ناتوانی مربوط به لیز خوردن و افتادن (1/26%)، پرتاب اشیاء (7/21%)، سقوط (6/18%)، سایش (8/16%) و تصادف (4/16%) بود. علاوه بر این، بیشترین علل بروز حوادث به ترتیب مربوط به عدم رعایت نظم (3/97%)، عدم آموزش مناسب (8/85%)، عدم به‌کارگیری وسایل حفاظت فردی (0/73%)، اعمال ناایمن (3/63%)، شرایط ناایمن (3/32%) و تجهیزات کار (6/22%) است.

نتیجه­ گیری: تجزیه و تحلیل علل بروز حوادث ناتوان‌کننده در صنعت ساخت‌وساز نشان می‌دهد که عوامل مهم در بروز این حوادث عدم رعایت نظم، عدم آموزش مناسب، عدم به‌کارگیری وسایل حفاظت فردی، اعمال و شرایط ناایمن و تجهیزات کار است.


مجید معتمدزاده، معصومه توکلی، رستم گلمحمدی، عباس مقیم بیگی،
دوره 1، شماره 2 - ( 6-1393 )
چکیده

زمینه وهدف: ارزیابی ریسک فاکتورهای فیزیکی مرتبط با اختلالات اسکلتی عضلانی با استفاده از روش‏های مختلفی از جمله روش‏های مشاهده‏ای انجام می‏گیرد . اعتبارسنجی این روش‏ها در محیط‏های کاری حائز اهمیت است. هدف از این مطالعه نیز بررسی پایایی چک لیست واشنگتن به عنوان یک ابزار مشاهده‏ای است.

روش­ بررسی: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، 50 کارگر شاغل در سه وظیفه شغلی در یک صنعت تولید تشک مورد بررسی قرار گرفت. چک لیست ارگونومی ایالت واشنگتن توسط گروه اول (افراد غیرمتخصص) و گروه دوم (متخصصین ارگونومی) برای وظایف شغلی تکمیل گردید. پس از ارزیابی، میزان توافق مشاهده‌کنندگان با ضریب کاپا در نرم افزار SPSS نسخه 16 مورد تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: گروه اول مشاهده‌کنندگان در مورد ریسک فاکتور اعمال نیرو به دست مربوط به چک لیست مشاغل منطقه احتیاط و پوسچر نامناسب مربوط به چک لیست مشاغل منطقه خطر توافق نظر نداشتند که ضریب کاپا به ترتیب 0/349، 0/360 و 0/847 بدست آمد. در گروه دوم مشاهده‌کنندگان نیز درباره ریسک فاکتور پوسچر نامناسب و اعمال نیرو به دست، ضریب کاپا به ترتیب 0/847 و 0/719 محاسبه شد.

نتیجه­ گیری: یافته ‏های این مطالعه نشان داد پایایی این روش از طریق ضریب کاپای محاسبه شده بین ارزیاب‏ها در گروه اول ضعیف تا خوب، و در گروه دوم خوب تا عالی بوده است و با توجه به مقایسه دو گروه احتمال خطا وجود دارد که از علل آن می‏توان غیراختصاصی بودن این ابزار و عدم مهارت لازم مشاهده‌کنندگان را دانست.


رستم گلمحمدی، حمیرا علی زاده، مجید معتمدزاده، علیرضا سلطانیان،
دوره 1، شماره 3 - ( 9-1393 )
چکیده

 زمینه وهدف: تأمین روشنایی مطلوب در محیط کار علاوه بر حفظ سلامت بینایی شاغلین در تأمین ایمنی و ارگونومی بصری نقش داشته و افزایش کارایی و کیفیت محصول را به دنبال دارد. مطالعه حاضر باهدف ارزیابی شدت روشنایی عمومی و موضعی کارگاه‌های قالیبافی شهرستان بیجار صورت گرفت.

 روش­ بررسی: در این مطالعه توصیفی ـ تحلیلی، 101کارگاه قالی‌بافی در شهرستان بیجار مورد بررسی قرار گرفت. شدت روشنایی عمومی در کارگاه‌ها بر اساس الگوها و محاسبات توصیه شده انجمن مهندسین روشنایی IES با استفاده از نورسنج Hagner EC1 در ارتفاع 76 سانتی متر از سطح زمین اندازه‌گیری شد. شدت روشنایی موضعی در سطح افق و در سطح قائم بافت اندازه‌گیری شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 16 مورد تحلیل قرار گرفت .

 یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد شدت روشنایی کل کارگاه‌های مورد بررسی (9/458) ± 5/484 لوکس و شدت روشنایی مصنوعی (9/49) ± 0/80 لوکس است. متوسط شدت روشنایی کل، طبیعی، مصنوعی به ترتیب در 6/39 درصد، 4/57 درصد و 100 درصد از کارگاه‌ها کمتر از حد معیار 300 لوکس بود. متوسط کمینه شدت روشنایی موضعی در سطح بافت در تمام کارگاه‌ها نیز کمتر از 500 لوکس بوده است .

 نتیجه­گیری: حدود 60 ٪ از کارگاه‌ها در ساعات میانی روز دارای متوسط شدت روشنایی عمومی کل مطابق با حد توصیه می باشند. لیکن شدت روشنایی مصنوعی عمومی و موضعی کارگاه‌ها به دلیل ناکافی بودن منابع روشنایی نامناسب است. بنابراین ضروری است با اصلاح نواقص سامانه روشنایی مصنوعی در این کارگاه‌ها شدت روشنایی مصنوعی عمومی و موضعی بهبود یابد .


مهدی جمشیدی راستانی، عبدالرحمن بهرامی، شیوا محمودی آلاشتی، ناهید راست بالا، شهره رسالتی، سمیه حسینی،
دوره 1، شماره 3 - ( 9-1393 )
چکیده

 زمینه وهدف: سیستم تهویه مکنده موضعی از رایج‌ترین روش‌های کنترل‌ مهندسی جهت کنترل عوامل شیمیایی در محیط‌های شغلی محسوب می‌شود. این مطالعه با هدف تعیین راندمان هودهای تهویه در کنترل گردوغبار Fe2O3 در فرآیند سرند اکساید واحد آهن‌سازی یکی از صنایع فولاد انجام شد.

 روش­ بررسی: 乐动体育开户: سیستم تهویه مکنده موضعی مورد بررسی در این مطالعه توصیفی، دارای شبکه کانال‌کشی گسترده با 17 هود بود. ابتدا تغییرات و تناقضات سیستم و فرایند با اسناد (نقشه‌های سیستم) مقایسه و سپس به‌منظور ارزیابی راندمان هر هود، با استفاده از روش NIOSH 500 ، غلظت گردوغبار در کنار هر هود (منبع)، در دو وضعیت تهویه خاموش و روشن (با سه بار تکرار)، اندازه‌گیری شد .

 یافته‌ها: : نتایج آزمون آماری تفاوت معنی‌داری بین غلظت‌های آلاینده‌‌‌ در دو حالت خاموش و روشن سیستم تهویه، در 7 هود از مجموع 17 هود، نشان داد( Pvalue<0.05 ). هود محصور در محل ریزش مواد از تانک داخل فیدر، با راندمان 85% و غلظت mg/m3 5/1 ± 3/3 دارای بیشترین راندمان و دو هود، یکی محصور‌ در محل ریزش مواد از فیدر داخل سرند و دیگری هود محصور‌نشده در موضع ریزش مواد از نوار نقاله به نوار نقاله (سایز ریز زیرین سرند)، هر دو با راندمانی حدود 2%- و غلظت‌های mg/m3 5/73 ± 2/243 و 1339 ± 4/3462 در وضعیت روشن دارای کمترین راندمان بودند. همچنین بیشترین غلظت آلاینده مربوط به هود محصور‌‌نشده در محل ریزش گندله از روی نوار نقاله داخل تانک در وضعیت روشن با غلظت g/m3 03/5 و راندمان 7% بود..

 نتیجه­گیری: 乐动体育开户هودهای تهویه موضعی مورد ارزیابی کارایی لازم را نداشته و دارای راندمان متفاوتی بودند. حتی برخی به علت برگشت آلاینده از هود به محیط کار دارای راندمان منفی بودند .


فاطمه خسروی راد، اسماعیل زارعی، ایرج محمد فام، اسماعیل شجاع،
دوره 1، شماره 3 - ( 9-1393 )
چکیده

  زمینه وهدف: جهت کنترل و پیشگیری از حوادث توجه به علل ریشه‌ای وقوع حوادث بسیار حائز اهمیت است. ریسک ایمنی واحدی فرآیندی واقع شده در کلان شهر‌ها بایستی همواره تحت کنترل و مطابق با معیارهای پذیرش ریسک جامعه باشد. در همین راستا، مطالعه حاضر با هدف شناسایی نقص‌های عملکردی و تحلیل علل ریشه‌ای و پیامدهای نهایی ناشی از انتشار گاز در ایستگاه‌های تقلیل فشار شهری انجام گرفت.

  روش­ بررسی: نخست با بکارگیری همزمان دو روش آنالیز خطرات عملکردی ( FuHA ) و حالات شکست و تجزیه و تحلیل اثرات آن ( FMEA ) شناسایی محل‌های وقوع شکست به همراه آنالیز کیفی ریسک آن‌ها انجام گرفت. جهت شناسایی و تجزیه و تحلیل علل وقوع حادثه از روش آنالیز پاپیونی) Tie (Bow استفاده گردید.

  یافته‌ها: احتمال وقوع رویداد اصلی مورد نظر (نشت گاز سنسینگ) ، برابر71/0و نرخ وقوع آن 24/1 در سال است. رفتارهای ناایمن (36/0= FP و 446/0= ) بیش‌ترین و علل مکانیکی (133/0= FP و 142/0= ) کمترین سهم در وقوع رویداد اصلی داشتند. در بین پیامدهای نهایی شناسایی شده، انفجار ابر بخار ( VCE ) دارای بیش‌ترین احتمال وقوع (216/0= FP ) و نرخ وقوع(243/0= ) بود.

نتیجه­گیری: پیشگیری از وقوع علل ریشه‌ای و توجه به علل انسانی سهم قابل‌توجهی در کنترل حوادث واحدهای فرآیندی دارد. در روش ترکیبی مورد استفاده در این مطالعه، در صورتی‌که نقش موانع در برابر وقوع علل ریشه‌ای و پیامدهای نهایی در نظر گرفته شود، می‌تواند یک روش مناسب برای شناسایی علل ریشه­ای و کنترل مخاطرات فرآیندی ‌باشد .


رضا کلانتری، عادل مظلومی، احسان گروسی، مجتبی احمدی زیرابی،
دوره 1، شماره 3 - ( 9-1393 )
چکیده

  زمینه وهدف: تقریباً یک‌سوم از عوارض ناشی از کار گزارش‌شده با حمل دستی ارتباط دارند. میزان شیوع عوارض مرتبط با حمل دستی در نظام سلامت و مراقبت‌های اجتماعی به 38% می‌رسد. بلند کردن و جابجا کردن بیماران، وظیفه‌ای است که اغلب به عنوان یک دلیل ایجاد عوارض مربوط به حمل دستی و آسیب پشت و کمردرد در کارکنان نظام سلامت ذکرشده است. هدف این مطالعه تعیین ارزیابی ریسک حمل دستی بیمار در بخش‌های درمانی بیمارستان‌های شهر قزوین و بررسی رابطه آن با شیوع و شدت اختلالات اسکلتی- عضلانی بین کارکنان خدمه آن‌ها که وظیفه عمده آن‌ها حمل و جابجایی بیماران است، می‌باشد.

  روش­ بررسی: در این مطالعه مقطعی 54 نفر از کارکنان خدمات در 23 بخش از 4 بیمارستان بررسی شدند. داده‌های لازم با پرسشنامه خصوصیات دموگرافیک، مقیاس شفاهی شدت درد، پرسشنامه نوردیک و فهرست بازبینی شاخص MAPO جمع‌آوری شدند. تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها به وسیله نرم‌افزار SPSS22 انجام شد .

  یافته‌ها: 乐动体育开户شیوع 12 ماهه اختلالات اسکلتی عضلانی 75.9% بوده و این میزان در هنگام انجام مطالعه 53.7% گزارش شد. با توجه به نمرات سطوح مختلف شاخص MAPO ، تنها 5.5% از افراد موردمطالعه در محدوده ایمن قرار داشتند. 18.5% از افراد با ریسک ابتلا به اختلالات اسکلتی- عضلانی متوسط و 76% از افراد با ریسک بالا مواجه بودند. شیوع علائم اختلالات اسکلتی- عضلانی و شدت درد با امتیاز شاخص MAPO رابطه معنی‌دار دارد.

  نتیجه­گیری: با توجه به ارتباط شاخص MAPO با شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی، برای کاهش ریسک ابتلای افراد به این عوارض، بهبود و کاهش مقادیر متغیرهای این شاخص مؤثر خواهد بود.صفحه 1 از 10    
اولین
قبلی
1
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

乐动体育开户طراحی و برنامه نویسی :

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

乐动体育开户Designed & Developed by :