乐动体育开户

جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای دشتی

پروانه یاراحمدی، سولماز دشتی، غلامرضا سبزقبائی،
دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 )
چکیده

مقدمه: ارزیابی عملکرد و تعیین اثربخشی سیستم مدیریتی از جمله سیستم مدیریت HSE (Health Safety Environment)  به منظور دست یافتن به بهبود مستمر در سازمان­ها امری اجتناب­ناپذیر است.
مواد و روش: این پژوهش به‌منظور ارزیابی و رتبه‌بندی پیمانکاران از نظر عملکرد HSE با استفاده از روش تصمیم‌گیری چند معیاره (AHP و TOPSIS) در مجتمع بندری امام خمینی (ره) و ارائه راهکارهای مدیریتی در راستای پیشبرد و بهبود وضعیت HSE پیمانکاران در این مجتمع صورت پذیرفت.
نتایج: بدین منظور پس از شناسایی 38 پیمانکار، با استفاده از تکنیک دلفی 4 معیار و 22 زیر معیار تعیین گردید و با استفاده از روش AHP (Analytical Hierarchy Process) معیارها و زیرمعیارها وزن دهی و اولویت‌بندی گردید، که معیار مدیریتی با وزن 0/586 بالاترین امتیاز و معیار محیط­زیستی با وزن 0/085 پایین­ترین امتیاز، همچنین زیرمعیار نیروی متخصص HSE با وزن 0/272 بالاترین و فضای سبز با وزن 0/006 پایین‌ترین وزن را به خود اختصاص دادند. در پایان با استفاده از تکنیک TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) ارزیابی و رتبه‌بندی پیمانکاران از نظر عملکرد HSE انجام شد. نتایج نشان داد که از لحاظ عملکرد HSE شرکت T.GH.KH (تخلیه و بارگیری مواد فله- نت خشکی و تخلیه و بارگیری) با امتیاز 0/9452 در رتبه اول، شرکت A.N.A (خدمات دریایی و بندری- نت خشکی و تخلیه و بارگیری) با امتیاز 0/9367 در رتبه دوم و شرکت G.A (خدمات دریایی و بندری- نت خشکی و تخلیه و بارگیری) با امتیاز 0/9264 در رتبه سوم قرارگرفتند. همچنین پیمانکاران براساس عملکرد HSE در سه سطح خوب (9 پیمانکار)، متوسط (22 پیمانکار) و ضعیف (7 پیمانکار) سطح‌بندی شدند.
نتیجه­گیری:  براساس شاخص­های تعیین شده، عملکرد مدیریت HSE در اکثر شرکت­های پیمانکاری در وضعیت مطلوب و تعداد محدودی از شرکت­ها در سطح خوب و قابل قبول بود. این وضعیت مطلوب می­تواند ناشی از استقرار سیستم مدیریت HSE و میزان تعهد پیمانکاران در رعایت الزامات HSE باشد.


سمیه بهبهانی، سولماز دشتی،
دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1397 )
چکیده

مقدمه: صنعت فولادسازی و ریخته­ گری یکی از پرمخاطره­ ترین صنایع موجود می­باشد زیرا کارگران با توجه به ماهیت کار با بسیاری از خطرات مواجه هستند.این پژوهش در واحد فولادسازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران درسال ۱۳۹۶ با هدف ارزیابی ریسک­های ایمنی، بهداشت و محیط­ زیست در جهت کنترل خطرات احتمالی انجام پذیرفت.
مواد و روش: به­ منظور شناسایی خطرات از تکنیک ETBA استفاده شد. در فرایند جمع­آوری اطلاعات از روش­های مشاهده، مصاحبه با کارگران و کارشناسان، پرسشنامه، سوابق حوادث ثبت شده در واحد ایمنی استفاده گردید‌‍. با انجام مقایسات زوجی احتمال وقوع ریسک­ها به روش FAHP وزن­دهی شدند و این وزن به عنوان نمره احتمال وقوع ریسک منظور گردید. شدت پیامد و سیستم­های کنترل موجود نیز در پرسشنامه­ ها نمره ­دهی گردید. سپس ریسک ­ها بر اساس سه شاخص (شدت اثر، احتمال وقوع و سیستم­های کنترل و نظارت) با روش TOPSIS اولویت­ بندی شدند.
نتایج: ۲۷ خطر در سه گروه ریسک­های ایمنی، بهداشت و محیط زیست مشخص گردید. که پرتاب مذاب با ضریب نزدیکی ۰/۹۰۰۱ در اولویت اول و مصرف گاز با ضریب نزدیکی ۰/۰۲۶۸ در اولویت آخر قرارگرفت. سپس نتایج در ۴ سطح (زیاد، جدی، متوسط و کم) دسته­بندی گردید که ۴۴% آن­ها جزء ریسک­های زیاد و جدی، ۴۱% متوسط و ۱۵% کم بودند.
نتیجه گیری: این تحقیق نشان می­دهد، مهم­ترین انرژی­های موجود در واحد فولادسازی، انرژی شیمیایی، گرمایی و پتانسیل می­باشند و همچنین ارزیابی ریسک­ها نشان می­دهد که ریسک­های ایمنی موجود در کارخانه فولادسازی در اولویت بالاتری نسبت به ریسک­های بهداشتی و زیست­محیطی قرار دارند. در نهایت راهکارهای مدیریتی جهت کنترل و کاهش ریسک­ها ارائه شد.

محدثه دشتی، فائزه رازقی مقدم، زهرا شریفی، فاطمه ابارشی، صدیقه رستاقی، مجید فلاحی،
دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1397 )
چکیده

مقدمه : کاشت ناخن جزء مشاغلی است که به تازگی وارد ایران شده و به سرعت در حال گسترش است. کار در سالن­های کاشت ناخن با توجه به ابزار مورد استفاده و وضعیت­های بدنی نامناسب، تکنسین­های ناخن را با عوامل زیان آور ارگونومیکی در محیط کار روبرو می­سازد. این مطالعه با هدف ارزیابی وضعیت ارگونومیک ناخن‌کاران شاغل در سطح شهر سبزوار انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی- تحلیلی در بین ۸۰ ناخن­کار صورت پذیرفت. جهت تعیین شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی از پرسشنامه نوردیک و به منظور ارزیابی وضعیت بدن در حین کار از روش Novel Ergonomic Pos­tural Assessment (NERPA) استفاده گردید. همچنین روشنایی موضعی سطح کار، به منظور بررسی ارتباط آن با بروز  اختلالات اسکلتی عضلانی، اندازه گیری شد. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزارSPSS 17   انجام شد.
یافته ها: میزان شیوع درد به ترتیب در نواحی گردن (63/8٪)، فوقانی پشت (51/3٪)، کمر (42/5٪)، شانه (41/3٪) و مچ دست (37/6٪) بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است. ارزیابی وضعیت بدنی ناخن‌کاران به روش NERPA نیز نشان داد در تمام موارد (۱۰۰٪) نمره نهایی در بالاترین مقدار (نمره 7 و نیاز به تغییرات فوری) بدست آمد.
نتیجه گیری: نا شناخته بودن این شغل و در نتیجه فقدان نظارت کافی از سوی بازرسین بهداشت حرفه ای منجر به شیوع بالای اختلالات اسکلتی عصلانی در ناخن‌کاران شده است. لذا شایسته است جهت کاهش عوارض مذکور توجه بیشتری از سوی سازمانهای بهداشتی جهت وضع قوانین و استاندارد های مربوطه صورت پذیرد.


صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی :

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

乐动体育开户Designed & Developed by :